Wojciech Błażejczyk – kompozytor, gitarzysta, reżyser dźwięku. Urodził się w 1981 roku, w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył kompozycję w klasie prof. Zygmunta Krauzego oraz reżyserię dźwięku. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Jest adiunktem na Wydziale Reżyserii Dźwięku UMFC, prowadzi autorskie zajęcia sound design oraz podstawy kompozycji muzycznej dla wykonawców, a także ćwiczenia w Studio Muzyki Komputerowej. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą – m.in. Warszawska Jesień, New Music Concerts (Toronto), Polish Modern: New Directions in Polish Music Since 1945 (Nowy Jork), Visegard Portraits (Budapeszt), Musica Moderna, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, EXPERIMENTELLE MUSIK (Monachium), Warszawskie Spotkania Muzyczne, AudioArt, przez zespoły takie jak Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Kaliska, New Music Concerts Ensemble, Orkiestra Wratislavia, Radomska Orkiestra Kameralna, Kwadrofonik, Hashtag Ensemble, Ensemble Nostri Temporis. W sezonie 2014/15 był kompozytorem-rezydentem przy Chórze Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. Tworzy zarówno muzykę akustyczną jak i elektroakustyczną, komponuje także muzykę teatralną i filmową. W swoich kompozycjach wykorzystuje także obiektofony – instrumenty muzyczne stworzone z przedmiotów codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo.

Jest laureatem szeregu nagród w konkursach kompozytorskich, m.in. III nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim K. Pendereckiego Arboretum, I nagrody w 52. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór Exhorta na taśmę (2011); II nagrody w 51. Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda za utwór Apnea na 2 perkusje i 2 fortepiany (2010). Jego utwór Warsaw Music znalazł się w finale konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU Palm Ars Acustica 2016. W 2013 r. uczestniczył w warsztatach IRCAM Forum Workshops w Paryżu. W 2013 nakładem Domu Wydawniczego For Tune wydał płytę monograficzną „Loopowizacje” z utworami na gitarę elektryczną solo, w zespołach kameralnych i z elektroniką, na której jest także wykonawcą. W 2015 roku wraz z zespołem Hashtag Ensemble wydał płytę improwizowaną „Visegard Songs” (wyd. Requiem Records).

Wojciech Błażejczyk jest także aktywnym gitarzystą. Wykonuje muzykę nową na gitarze elektrycznej, koncertował m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Ad Libitum, Musica Moderna, Sacrum Profanum, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Audio Art, Ankunft: Neue Musik, Olympus Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Visegard Portraits, Meridien, Poznańska Wiosna. Prawykonywał ponad 40 utworów. Występuje z zespołem muzyki nowej Hashtag Ensemble. Wykonuje także muzykę improwizowaną oraz muzykę na żywo do filmów niemych z zespołem Niemy Movie. Jako reżyser dźwięku realizuje dźwięk na koncertach muzyki współczesnej; od 2008 współpracuje w tym charakterze z festiwalem Warszawska Jesień. Realizuje także nagrania muzyki nowej i teatralnej. Tworzy sound design do filmów i audiobooków, współpracował ze studiami Dreamsound, Sonoria, Stereotyp.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

partnerzy

Mecenasi

mecenasi   

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony