Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, wykładowca, należy do elity polskich artystów jazzowych w kilku kategoriach: jazzowych twórców k o m p l e t n y c h (kompozytor, pianista, aranżer, teoretyk), jazzowych kompozytorów, jazzowych leaderów, jazzowych workoholików. W 1981 roku ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec. W latach 1981-1983 współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Gwalberta Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W latach 1983-85 grał w Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu. Równolegle odbywał studia kompozytorskie w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Hamburgu u prof. Dietera Glavischnika w zakresie muzyki współczesnej i jazzu. Ze swoim gdańskim kwartetem Antiquintet zdobywał laury na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1980 – II miejsce; 1981 – I miejsce wraz z I nagrodą za kompozycję Reinkarnacja). W 1980 roku wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree. W 1984 roku zdobył II miejsce w Konkursie Skrzypków Jazzowych w Szczecinie; w latach 1984-1986 był leaderem i pianistą grupy funkowej ZU-ZU; w latach 1987-1993 współpracował z zespołem Sami Swoi.
W roku 1994 wydał pierwszą płytę autorską pt. „Black& Blue” w firmie Polonia Records. W następnych latach ukazały się kolejne płyty: „Chopin & Other Songs”, „Interwały” (z udziałem Z. Namysłowskiego), „Leszek Kułakowski i Kaszubi”, „Katharsis” (płyta nominowana przez krytyków jazzowych do Płyty 1999 Roku, a w roku 2000 nagrodzona II nagrodą w ankiecie „Jazz Top’ 99” czytelników magazynu „Jazz”), „Eurofonia” (płyta zwyciężyła w kategorii Album roku 2000 „Jazz Top” 2000), „Baltic Wind”, “Komeda in the Chamber Mood”, „Slap & Caress”, “Missa Miseri Cordis”, „Code Numbers”, “Cantabile in G-minor”. Współpracował z czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone). Leszek Kułakowski jest pomysłodawcą i inspiratorem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy i Komeda Jazz Festival oraz Słupskiego Forum Kompozytorów. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. W słupskiej uczelni w 2000 roku założył koło naukowe PAPART. Jest założycielem kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej w tejże uczelni. W gdańskiej Akademii Muzycznej organizuje serię koncertów „Jazzy Jazz”, w ramach których studenci specjalności jazz i muzyka rozrywkowa prezentują swoje warsztatowe i estradowe umiejętności. Z prowadzonymi przez siebie w obu uczelniach big-bandami uzyskał wiele nagród w konkursach krajowych i zagranicznych.
Leszek Kułakowski jest jednym z niewielu kompozytorów łączących jazz z muzyką artystyczną (tzw. „Third Stream”). Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe, m. in. Piano concerto na fortepian z orkiestrą, Sketches for jazz trio & symphony orchestra, Dyskretny urok konsonansów na orkiestrę smyczkową, Ewencja, Free Steps, Walczyk dekadencki na trio jazzowe i orkiestrę; Eurofonia na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę (kompilacja muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu – motto kompozytora „do Europy tak, ale z polską kulturą”; w ankiecie czytelników Jazz Top 2000 miesięcznika Jazz Forum Eurofonia została wybrana Albumem Roku); Aleatomodalblues, Cap Ca Rap, Repetition 2005 na big band jazzowy, Missa Miseri Cordis (Msza Serca Ubogiego, skomponowana na solistów, chór mieszany i orkiestrę, której prawykonanie odbyło się 2 kwietnia 2008 r. w słupskim Kościele Mariackim, w 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II).
W swoich utworach artysta eksperymentuje z materią dźwiękową, łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem, serializmem, polimodalizmem. Leszek Kułakowski zdobył wiele nagród i wyróżnień: w 2001 i 2009 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną, w roku 2006 został uhonorowany nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitny wkład w rozwój polskiej kultury”, a w roku 2010 otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich i Stowarzyszenia autorów ZAIKS.